Zajęcia dodatkowe w bibliotece

Zajecia w bibliotece

28-04-22

Zajęcia w bibliotece - czy warto?

Zajęcia biblioteczne to popularne zajęcia dla dzieci. Często są one szczegółowo opisane i mają atrakcyjną cenę. Nie trzeba jednak prowadzić pełnowymiarowego kursu, aby stworzyć środowisko przyjazne dzieciom.

Większość dzieci lubi nowe rzeczy, a nawet te nieśmiałe lub ciche często dobrze reagują na nowe doświadczenia. Dlatego zajęcia biblioteczne są świetną okazją do nauki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Planując zajęcia dla dzieci, należy jednak wziąć pod uwagę wiele kwestii. Na przykład, ile małych dzieci będzie obecnych na zajęciach? W jakim wieku będą uczestniczyć w zajęciach? Czy w zajęciach wezmą udział dzieci specjalnej troski? Czy jakieś dzieci będą przeszkadzać w zajęciach lub przejawiać agresywne zachowania? Czy rodzice będą potrzebowali pomocy w opiece nad dziećmi? Czy rodzice będą potrzebowali informacji na omawiany temat? I wiele innych.

Zajęcia w bibliotece - jak zorganizować?

Na początek warto zapytać dziecko, co chciałoby robić. Jeśli dziecko zainicjuje zajęcia, jest bardziej prawdopodobne, że się w nie zaangażuje. Dlatego pozwól dzieciom wybrać, co będą robić w bibliotece.

Należy uważać, aby nie dopuścić do powstania dużych tłumów, organizując zajęcia dla dzieci według grup wiekowych lub według zainteresowań. Na przykład można zorganizować grupę dla dzieci młodszych, grupę dla dzieci w wieku gimnazjalnym i grupę dla dzieci starszych. Innym rozwiązaniem jest organizowanie różnych zajęć w różnych pomieszczeniach. Dzięki temu w bibliotece można poczuć się jak w domu, a nie jak w dużym, głośnym pomieszczeniu z mnóstwem dzieci.

zajecia dzieci biblioteka

Zajęcia w bibliotece - co oferują?

Biblioteki oferują wiele różnych rodzajów zajęć. Mogą to być zajęcia plastyczne, techniczne, kulinarne, językowe i wiele innych.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku zajęć bibliotecznych, jest to, że mają one stanowić uzupełnienie wiedzy, a nie zastępować naukę z bardziej formalnego źródła. Organizowanie raz w miesiącu zajęć kulinarnych w bibliotece nie oznacza, że nie trzeba zabierać dziecka na zajęcia kulinarne raz w miesiącu do szkoły.

Zajęcia w bibliotece - jakie są?

Zajęcia dla dzieci w bibliotece mogą być różne - od głupich po poważne, od cichych po głośne. Pozwól dzieciom wybrać zajęcia, które chcą wykonywać i upewnij się, że masz wystarczająco dużo materiałów, miejsca i personelu, aby wszyscy dobrze się bawili.

Niektóre propozycje zajęć w bibliotece to: tworzenie sztuki, muzykowanie, projektowanie i tworzenie przedmiotów, gry, czytanie książek i oglądanie filmów. Jeśli to możliwe, należy zapewnić dzieciom możliwość tworzenia, odkrywania i eksperymentowania z nowymi technologiami. Pozwalanie dzieciom na korzystanie z tabletów, komputerów i innych urządzeń w bibliotece może być zarówno pomocne, jak i szkodliwe.

Pomóż dzieciom korzystać z technologii w sposób odpowiedzialny i uczyć się nowych umiejętności, zapewniając im zabawki lub tablety przeznaczone dla dzieci.

Autor ZSKrzemien

Ostatnie posty